NOMINERADE 2010

Vinnare inom respektive kategori är markerad med *.








Årets underhållningsprogram KanalProducentProduktionsbolag
Idol 2009TV4Per BlankensMeter Film & Television
Let’s DanceTV4Helene MagnussonMastiff
* På spåretSVTMartin SundbornSVT
SkavlanSVTEva SandelinSVT
Vem kan slå Filip & Fredrik? Kanal 5Thomas LindgrenSTO-CPH Produktion








Årets livsstilsprogram KanalProducentProduktionsbolag
* Arga SnickarenKanal 5Gustav BomanNordisk Film TV-produktion
FuskbyggarnaTV4Anders WistbackaNordisk Film TV-produktion
Halv åtta hos migTV4Sara GollertSilverback
LyxfällanTV3Malin KnaveMeter Film & Television
Mauro & Pluras kökTV8Johan Kallerman
Jasper LakeMastiff








Årets dokusåpaKanalProducentProduktionsbolag
Bonde söker fruTV4Christer ÅkerlundMeter Film & Television
Ensam mamma sökerTV3Daniel EdvardssonMeter Film & Television
* Mästarnas mästareSVTPär HedmarkMeter Film & Television
Paradise HotelTV6Anne AppelbergMastiff
Stjärnorna på slottetSVTTina GraffmanMeter Film & Television








Årets barn- och ungdomsprogram KanalProducentProduktionsbolag
Guds tre flickorSVTLeif LindblomTre vänner
OrdstormURAnna Almgren Maria BertellUR
RekordbyrånSVTPatrik SundströmPatrik Sthlm
Vid Vintergatans slutSVTPetter BragéeAnagram Produktion
* Wild kidsSVTSimon RomanusJarowskij








Årets fakta- och aktualitetsprogram KanalProducentProduktionsbolag
AgendaSVTMadeleine Gedin Lars EisjöSVT
Boston Tea PartyKanal 5Micke SvenssonSTO-CPH Produktion
EfterlystTV3Hasse Aro Petter SundstenStrix Television
Sveriges historiaTV4Christian ArnetSvea Television
* Världens konflikterSVTMarcos HellbergSVT








Årets dokumentärprogram Kanal Producent Produktionsbolag
* Drottningen och jagSVTNahid Persson SarvestaniReal Reel
Familjen BernadotteTV4Gregor Nowinski
Cecilia WangerTV4
Mamma till en mördareTV4Magnus CoinbergStrix Television
Sluten avdelningSVTMaud NycanderSVT
VideocracySVTErik GandiniAtmo








Årets realityprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Familjen annorlundaTV4Camilla Ramel LaubscherMeter Film & Television
GuldfeberTV6Andreas TschigOTW Television
SpårlöstTV4Lotta BerglindTo The Moon
* Svenska HollywoodfruarTV3Robert Andersson Martina IacobaeusMeter Film & Television
UllaredKanal 5Pernilla GamrydStrix Television








Årets granskning Kanal Producent Produktionsbolag
Agentskandalen ur TV4 SportenTV4Staffan Harvig Olof LundhTV4
Att skapa en seriemördare ur Dokument inifrånSVTHannes RåstamSVT
Tomma stolar ur Kalla FaktaTV4Johan ÅsardTV4
* Den andra våldtäkten ur Uppdrag GranskningSVTNicke Nordmark Hasse JohanssonSVT
Vattenfall ur TV4 NyheternaTV4Johan Stambro 
Niklas SvenssonTV4








Årets humorprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Ballar av stålKanal 5Jonas LagerströmStrix Television
BlomstertidTV4Martin PerssonSTO-CPH Produktion
Roast på BernsKanal 5Henrik Schyffert Kerstin JohanssonBrommamamma
* SolsidanTV4Kerstin AnderssonJarowskij
Succéduon med Anders och MånsSVTJonas SörenssonWay Creative Film








Årets TV-drama Kanal Producent Produktionsbolag
Am TV4 Waldemar Bergendahl Svensk Filmindustri
Johan Falk TV4 Joakim Hansson Strix Drama
Kommissarie Winter SVT Atle Bye SVT
Mannen under trappan SVT Cecilia Norman Mardell SVT
* Millennium SVT Søren Stærmose YellowBird







Årets sport-tv profil André Pops SVT
Årets manliga programledare David Hellenius TV4
Årets kvinnliga programledare Anne Lundberg SVT
Årets program Solsidan TV4
Årets hederspristagare Stina Lundberg Dabrowski