NOMINERADE 2009

Vinnare inom respektive kategori är markerad med *.








Årets underhållningsprogram KanalProducentProduktionsbolag
Berg flyttar inTV4Martin SundstenStrix Television
Let’s DanceTV4Joa HeimerMastiff
Mästarnas mästareSVTPär Hedmark Olle PalmlöfMeter Film & Television
* SkavlanSVTEva SandelinSVT
Vem kan slå Filip & FredrikKanal 5Thomas LindgrenSTO-CPH Produktion








Årets livsstilsprogram KanalProducentProduktionsbolag
* AntikrundanSVTPernilla Månsson-Colt
Maud UpplingSVT
Arga snickarenKanal 5Gustav BomanNordisk Film TV-produktion
GrannfejdenTV3Mats BorgStrix Television
Halv åtta hos migTV4Andreas Segerfeldt Sara GollertSilverback
LyxfällanTV3Pernilla GamrydMeter Film & Television








Årets nyhets- och debattprogramKanalProducentProduktionsbolag
AgendaSVTLars Eisjö Madeleine GedinSVT
* DebattSVTKatharina SahlinSVT
Kvällsöppet med EkdahlTV4Andreas MagnellTV4
Racet till vita huset – Valvaka med Filip & FredrikKanal 5Micke SvenssonSTO-CPH Produktion
TV4 Nyheterna TV4 Anne Lagercrantz TV4








Årets barnprogram KanalProducentProduktionsbolag
BardaSVT BJan PerssonSVT
* Häxan SurtantSVT BCarl EnglénNordisk Film TV-produktion
Jonson & PipenTV4Stefan RoosNordisk Film TV-produktion
Osynliga sårURUlrika NultyUR
Stava med skäggSVT BOliver PascheSvenska Barnprogram








Årets dokumentärprogram Kanal Producent Produktionsbolag
DiplomaternaSVTFredrik UndevikLiving Content
Ebbe – the movieSVTBirgitta LübeckAcne Film
Familjen BonnierTV4Gregor NowiniskiTV4
* Himlen kan väntaSVTLisen LindahlSVT
SjukhusetTV3Maria ErikssonTitan Television








Årets kultur- och samhällsprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Kalla faktaTV4Johan ÅsardTV4
* KobraSVTClara MannheimerSVT
MatakutenTV4Nike LindblomBaluba Television
Uppdrag granskningSVTNils HanssonSVT
Världens konflikterSVTBjörn TunbäckSVT








Årets sportprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Champions LeagueTV6Per NunstedtViasat sport
Handbolls-VMTV4Jens TolgravenTV4-Sporten
* OS i PekingSVTKjell AnderssonSVT
VasaloppetSVTJohan BernhagenSVT
VinterstudionSVTAnders BlombergSVT








Årets humorprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Ballar av stålKanal 5Ragnar EklundStrix Television
Hjälp! TV4Anders S Nilsson Gustaf SkördemanJarowskij
Lilla landet lagomKanal 5Stefan WiikJarowskij
* Mia och KlaraSVTDan ZethraeusSVT
ParlamentetTV4Anders S Nilsson Gustaf SkördemanJarowskij








Årets TV-drama Kanal Producent Produktionsbolag
* De halvt dolda SVT Jonas Gardell SVT
Familjen Babajou SVTBaker Karim SVT
Livet i Fagervik SVTCalle Marthin SVT
Maria Wern – Främmande fågel TV4Birgitta Wännström Erika EdmanMoviola Film & Television
Wallander TV4 Malte Forssell Yellow Bird Productions






Årets manliga programledare Fredrik Skavlan SVT
Årets kvinnliga programledare Carina Berg TV4
Årets program På Spåret SVT
Årets hederspristagare Robert Aschberg