NOMINERADE 2008

Vinnare inom respektive kategori är markerad med *.








Årets underhållningsprogram KanalProducentProduktionsbolag
Idol 2007TV4Per BlankensMeter Film & Television
Let’s DanceTV4Joa HeimerMastiff
Melodifestivalen 2008SVTChristel Tholse Willers Sven StojanovicSVT
* Stjärnorna på slottetSVTTina GraffmanMeter Film & Television
Var fan är mitt band? SVTPontus Gårdinger Johan IderingSilverback








Årets livsstilsprogram KanalProducentProduktionsbolag
AntikrundanSVTMaud Uppling Micael P LekbergSVT
GrannfejdenTV3Henrik LindströmStrix
* LyxfällanTV3Sara GollertMeter Film & Television
RoomservinceKanal 5Simon RomanusJarowskij
Skild! SVTPatrick Bratt Mikael SyrénSVT








Årets aktualitetsprogramKanalProducentProduktionsbolag
AktuelltSVTEva Landahl Anna WästbergSVT
DebattSVTLena LaurenSVT
* EfterlystTV3Hasse AroStrix
Rakt på med K-G BergströmSVTEwa Lundin Daniel GazettSVT
TV4 NyheternaTV4Anne Lagercrantz Bengt MagnussonTV4








Årets barnprogram KanalProducentProduktionsbolag
BardaSVTJan Persson Lotta BevingSVT
* Evas superkollSVTErland BeskowHönapöna AB
Hotell KantarellSVTMikael HellströmSVT
JulkalendernSVTSimon Kaijser da SilvaSVT
Lattjo LajbanTV4Marie SandeborgNordisk Film TV-produktion








Årets dokumentärprogram Kanal Producent Produktionsbolag
BarnmorskornaSVTPatrick BrattSVT
I en annan del av KöpingTV4André LinschootenSTO-CPH Produktion
* Klass 9ASVTTomas AxelssonStrix
SjukhusetTV3Anki LindbergTatan TV
Vi som överlevde RågsvedSVTTom AlandhSVT








Årets kultur- och samhällsprogram Kanal Producent Produktionsbolag
InsiderTV3Magnus CoinbergStrix
Kalla FaktaTV4Susanne Edmark Fredrik LundbergTV4
Kobra utland specialSVTClara Mennheimer Henrik StockareSVT
Papas kappsäckSVTAnders GranqvistGood World
* Uppdrag granskningSVTNils Hansson Lars-Göran SvenssonSVT








Årets humorprogram Kanal Producent Produktionsbolag
100 höjdareKanal 5Micke SvenssonSTO-CPH
Fredag Hela VeckanTV4Hans AbrahamssonBaluba Television
GrotescoSVTMichael Lindgren Renée Axö BergqvistStrix
* Mia och KlaraSVTDan ZethraeusSVT
ParlamentetTV4Benjamin ThuressonJarowskij








Årets dramaprogram Kanal Producent Produktionsbolag
* Gynekologen i AskimSVTMartin Persson Tova MagnussonAnagram
HäxdansenSVTHenrik JanssonNordisk film
KungamordetSVTAnna Croneman Katrine WindfeldtBob Bilm, SF
Upp till kampSVTChrister Nilsson Michael MarcimainGöta Film
Ven VeeterenTV4Jan MarnellSF





Årets manliga programledare Peter Settman SVT
Årets kvinnliga programledare Anne Lundberg SVT
Årets program Let’s Dance TV4