NOMINERADE 2007

Vinnare inom respektive kategori är markerad med *.








Årets underhållningsprogram KanalProducentProduktionsbolag
Bonde söker fruTV4Niclas NordenströmMeter Film & Television
Idol 2006TV4Helene MagnussonMeter Film & Television
Let’s DanceTV4Lena StyrenMTV Mastiff Produktion
* MelodifestivalenSVTMartin Österdahl Per BlankensSVT
RobinsSVTSafa Safiyari Peter WirénSVT








Årets livsstilsprogram KanalProducentProduktionsbolag
AntikrundanSVTMaud Uppling Micael P LekbergSVT
BygglovTV4Thomas LindgrenSTO-CPH Produktion
* LyxfällanTV3Malin KnaveMeter Film & Television
Söderlund & BieSVTGustav BomanSVT och Nordisk Film
Veteran-TVURUlf Akermo Niklas HylandUR








Årets aktualitetsprogramKanalProducentProduktionsbolag
AdaktussonTV8Bo WadmanTV8
AktuelltSVTEva LandahlSVT
EfterlystTV3Hasse AroStrix
* KulturnyheternaSVTPeter O NilssonSVT
RapportSVTMorgan OlofssonSVT








Årets barnprogram KanalProducentProduktionsbolag
Evas funkarprogramSVTLisa Andrae Eva FunckHöna Pöna
HjärnkontoretSVTAnna Sommansson Johanna GårdareSVT
Julkalendern: LasseMajas detektivbyråSVTUlf Synnerholm Henrik GeorgssonSvensk Filmindustri
KärleksagenternaSVTLisa Andrae Annette EkholmSVT
* Wild KidsSVTJoel Karsberg Sara SafiyariJarowskij








Årets dokumentärprogram Kanal Producent Produktionsbolag
HästmannenSVTPeter Gerdehag
Tell Johansson
SVT och Gerdehag Photography
* I en annan del av KöpingTV4Martin PerssonSTO-CPH Produktion
Om konsten att flyga till KabulSVTMagnus Bejmar
Simone Aaberg-Kaern
SVT och Flying Enterprise Productions
& Cosmo Doc
Ordförande PerssonSVTErik Fichtelius
Kjell Tunegård
SVT
WallenbergsSVTGregor Nowinski
Axel Arnö
SVT








Årets kultur- och samhällsprogram Kanal Producent Produktionsbolag
InsiderTV3Magnus CoinbergStrix
Kalla faktaTV4Fredrik LundbergTV4
KobraSVTClara Mannheimer Henrik Stockare
Johan Larsson
SVT
Uppdrag granskningSVTNils HansonSVT
* Världens modernaste landSVTKarin af Klintberg Tarik SalehSVT








Årets humorprogram Kanal Producent Produktionsbolag
100 HöjdareKanal 5Olle PalmlöfSTO-CPG Produktion
* Hey BaberibaTV4Staffan LindbergBaluba Television
HippHipp: Itzhaks julevangeliumSVTMartin Persson Dan ZethraeusSVT och Anagram Produktion
Kvarteret SkatanSVTMats Grimberg Mikael SyrénSVT
MäklarnaSVTJan BlomgrenBob Film AB








Årets dramaprogram Kanal Producent Produktionsbolag
En uppstoppad hundSVTKristina Humle Caisa WestlingSVT
HöökSVTJan Blomgren Daniel AlfredsonBob Film AB
Leende guldbruna ögonSVTCecilia Norman-Mardell Anna Hylander
Emiliano Goessens
SVT
SaltönSVTChrister NilsonGöta Film AB
* TusenbröderSVTErik Leijonborg Mariana EngvallSVT






Årets manliga programledare Hasse Aro TV3
Årets kvinnliga programledare Renée Nyberg TV3
Årets program I en annan del av Köping TV4
Årets hedersprisKarin Falck