NOMINERADE 2005

Vinnare inom respektive kategori är markerad med *.








Bästa underhållningsprogram KanalProducentProduktionsbolag
High ChaparallKanal 5Henrik BastinSTO-CPH
Idol 2004TV4Helene MagnussonMeter Film & Television
MelodifestivalenSVTPeter Settman Magnus GustafssonSVT, Baluba
* Så ska det låtaSVTLena Styren Anne-Christine BlixtMTV Mastiff, SVT
TV husetSVTKattis AhlströmSVT








Bästa lifestyle/magasinprogram KanalProducentProduktionsbolag
RoomserviceKanal 5Axel ErikssonJarowskij
BygglovTV4Thomas LindgrenSTO-CPH
AntikrundanSVTMaud UpplingSVT
ToppformSVTEva LarssonSVT
* KobraSVTKarin af KlintbergSVT








Bästa fakta, aktualitet, samhälls och/eller nyhetsprogram KanalProducentProduktionsbolag
InsiderTV3Magnus CoinbergStrix Television
O som i OrtmarkTV8Åke OrtmarkTV8
* Uppdrag granskningSVTMette Friberg Nils HansonSVT
PlusSVTCajsa ÅkessonSVT
RapportSVTPer YngSVT








Bästa barnprogram KanalProducentProduktionsbolag
Grynets MegashowSVTAnna LundkvistSVT
HjärnkontoretSVTVictoria DyringSVT
* Livet enligt RosaSVTGunnlaugur Jonason
Manne Lindwall
SVT
RaggadishSVTDewi JahjaSVT
REASVTAnette EkholmSVT








Bästa dokumentärproduktion/program Kanal Producent Produktionsbolag
Lite stryk får de tålaTV4Jakob HanssonTitan
Skotten i KnutbyTV4Karin SwärdTV4
* Prostitution bakom slöjanSVTNahid PerssonSVT, Cosmo Doc aps /
RealReel Production
KönskrigetSVTEvin Rubar Johan BrånstadSVT, Nordisk Film
LivräddarnaSVTFredrik Undevik Patrick BrattSVT, Living Content








Bästa reality/dokusåpaprogram Kanal Producent Produktionsbolag
* Expedition RobinsonTV3Claes LeinstedtStrix Television
Paradise HotelTV4Mathilda Snöwall Cem YeterMTV Mastiff
Melkers krogakutTV4Andreas JohanssonMTV Mastiff
RiketSVTEmma Kronqvist Joachim BrobäckSVT, Jarowskij
Wild KidsSVTChristel Tholse Joel KarsbergSVT, Jarowskij








Bästa humorprogram inkl sit-com Kanal Producent Produktionsbolag
RallarsvingZTVMartin PerssonSuperbomber+STP-CPH
100 Höjdare!!! Kanal 5Henrik BastinSTP-CPH
* ParlamentetTV4Anders S Nilsson
Gustav Skördeman
Jarowskij
Hey BaberibaTV4Clara ByströmBaluba
Ulvesson & HerngrenSVTMargareta Feldt-Arehn
John Nordling
Leif Lindblom
SVT, EFTI







Bästa dramaprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Fyra nyanser av bruntSVTCaisa Westling
Tomas Alfredsson
SVT
GravenSVTMariana Engvall
Mikael Marcimain
SVT
SaltönSVTMagdalena Jangard
Christer Nilsson
Carin Mannheimer
SVT, Göta Film
* Om Stig Petrés hemlighetSVTCecilia Norman-Mardell
Harald Hamrell
SVT








Årets manliga programledare Hasse Aro
Årets kvinnliga programledare Kattis Ahlström
Årets sport- och nyhetsprogramledare Peter Jihde
Publikens pris till bästa program alla kategorier Livräddarna
Årets förnyare Evin Rubar
Lifetime AchievementÅke Ortmark