Vinnare

2009


Årets underhållningsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Berg flyttar in TV4 Martin Sundsten Strix Television
Let's Dance TV4 Joa Heimer Mastiff
Mästarnas mästare SVT Pär Hedmark
Olle Palmlöf
Meter Film & Television
Skavlan SVT Eva Sandelin SVT
Vem kan slå Filip & Fredrik Kanal 5 Thomas Lindgren STO-CPH Produktion


Årets dramaprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
De halvt dolda SVT Jonas Gardell SVT
Familjen Babajou SVT Baker Karim SVT
Livet i Fagervik SVT Calle Marthin SVT
Maria Wern - Främmande fågel TV4 Birgitta Wännström
Erika Edman
Moviola Film & Television
Wallander TV4 Malte Forssell Yellow Bird Productions


Årets humorprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Ballar av stål Kanal 5 Ragnar Eklund Strix Television
Hjälp! TV4 Anders S Nilsson
Gustaf Skördeman
Jarowskij
Lilla landet lagom Kanal 5 Stefan Wiik Jarowskij
Mia och Klara SVT Dan Zethraeus SVT
Parlamentet TV4 Anders S Nilsson
Gustaf Skördeman
Jarowskij


Årets barnprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Barda SVT B Jan Persson SVT
Häxan Surtant SVT B Carl Englén Nordisk Film TV-produktion
Jonson & Pipen TV4 Stefan Roos Nordisk Film TV-produktion
Osynliga sår UR Ulrika Nulty UR
Stava med skägg SVT B Oliver Pasche Svenska Barnprogram


Årets livsstilsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Antikrundan SVT

Pernilla Månsson-Colt
Maud Uppling

SVT
Arga snickaren Kanal 5 Gustav Boman Nordisk Film TV-produktion
Grannfejden TV3 Mats Borg Strix Television
Halv åtta hos mig TV4 Andreas Segerfeldt
Sara Gollert
Silverback
Lyxfällan TV3 Pernilla Gamryd Meter Film & Television


Årets nyhets- och debattprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Agenda SVT Lars Eisjö
Madeleine Gedin
SVT
Debatt SVT Katharina Sahlin SVT
Kvällsöppet med Ekdahl TV4 Andreas Magnell TV4
Racet till vita huset - Valvaka
med Filip & Fredrik
Kanal 5 Micke Svensson STO-CPH Produktion
TV4 Nyheterna TV4 Anne Lagercrantz TV4


Årets kultur- och samhällsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Kalla fakta TV4 Johan Åsard TV4
Kobra SVT Clara Mannheimer SVT
Matakuten TV4 Nike Lindblom Baluba Television
Uppdrag granskning SVT Nils Hansson SVT
Världens konflikter SVT Björn Tunbäck SVT


Årets dokumentärprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Diplomaterna SVT Fredrik Undevik Living Content
Ebbe - the movie SVT Birgitta Lübeck Acne Film
Familjen Bonnier TV4 Gregor Nowiniski TV4
Himlen kan vänta SVT Lisen Lindahl SVT
Sjukhuset TV3 Maria Eriksson Titan Television


Årets sportprogram

Program Kanal Producent Produktionsblag
Champions League TV6 Per Nunstedt Viasat sport
Handbolls-VM TV4 Jens Tolgraven TV4-Sporten
OS i Peking SVT Kjell Andersson SVT
Vasaloppet SVT Johan Bernhagen SVT
Vinterstudion SVT Anders Blomberg SVT


Årets manliga programledare

Namn Kanal
Fredrik Skavlan SVT
Stephan Yüceyatak UR
Simon & Tomas TV3
David Hellenius TV4
Filip & Fredrik Kanal 5


Årets kvinnliga programledare

Namn Kanal
Anne Lundberg SVT
Anna Charlotta Gunnarson UR
Renée Nyberg TV3
Carina Berg TV4
Sofia Wistam Kanal 5


Årets program

Program Kanal Producent Produktionsbolag
På spåret SVT Martin Sundborn SVT
Ramp UR Sara Holmberg UR
Erik & Mackan - Snygga och smärta TV6 Andreas Tschig Mastiff
Let's dance TV4 Joa Heimer Mastiff
Boston Tea Party Kanal 5 Micke Svensson STO-CPH Produktion


Årets hederspristagare

Robert Aschberg